ЛІСИ ЧЕРКАЩИНИ – ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА

    

За фізико-географічними, кліматичними і ґрунтовими ознаками територія Черкащини належить до лісостепової природно-кліматичної зони. За сприятливих кліматичних умов Черкаська область багата на рослинність, славиться цінними мальовничими лісами. Ліси Черкащини за своїм екологічним і соціально-економічним значенням та місцезнаходженням виконують переважно захисні, кліматорегулюючі, водоохоронні, санітарно-гігієнічні та оздоровчі функції і мають обмежене експлуатаційне значення. Вони відіграють значну роль у розвитку регіональної економіки, покращенні навколишнього природного середовища.

Черкаська область, маючи площу 20,9 тис. км квадратних, належить до малолісних регіонів України: загальна площа лісового фонду області – 338,6 тис. га, в тому числі вкритих лісом – 322,4 тис. га, що складає 15,4% її території, при оптимальній лісистості – 16%. Лише за такого рівня, згідно теоретичних обґрунтувань, ліси області, найбільш позитивно впливатимуть на клімат, стан ґрунтів та водних ресурсів, зменшуватимуть наслідки водної ерозії, забезпечать одержання більшої кількості деревини.

1Після значного посилення впливу антропогенного фактору наприкінці XVIII століття, площі, зайняті лісами, швидко скорочувалися. Лише починаючи з 50-х років минулого століття, завдяки професійному, науково-обгрунтованому підходу до лісозаготівель і посиленню роботи з лісовідновлення та лісорозведення, площа земель, вкритих лісовою рослинністю, виросла більше ніж на 60 тис. га. Сучасний стан та поширення лісів на території Черкаської області – це, в першу чергу, результат людської діяльності. Лісові насадження Черкаської області переважно створені штучно (понад 70%). Середній вік лісів – 62 роки. Динаміка лісистості Черкащини з часу створення області зростає – з 1954 року лісистість збільшилася на 4,1%.

Ліси на території області розташовані нерівномірно. Найбільше розповсюдження вони отримали в Черкаському (37,8%), Канівському (31,9%), Смілянському (25,8%), Чигиринському (23,2%), Корсунь-Шевченківському (21,6%) і Городищенському (19,1%) адміністративних районах. Найменший відсоток лісистості в Жашківському (2,5%), Драбівському (2,7%), Чорнобаївському (4,8%), Христинівському (6,5%) районах.

В лісах області переважають свіжі грабові діброви і судіброви. Відносно вузьку смугу вздовж правого берега Дніпра, включаючи Черкаський бір, займає лісотипологічний район свіжих грабово-соснових судібров, де, крім основного типу лісу, зустрічаються дубово-соснові субори, грабові діброви, сирі чорновільхові сугрудки. Особливої привабливості і своєрідності території Черкаської області надають типові лісостепові ландшафти – чергування відкритих просторів із залісненими ділянками.

Ліси Черкащини сформовані більше, ніж десятьма видами головних та супутніх лісоутворюючих порід, серед яких домінують дуб, сосна, акація, ясен, граб, вільха. Частка твердолистяних насаджень – 64,3%, хвойних – 28,8%, м’яколистяних – 6,3%.2

Із загальної площі лісового фонду області, яка складає 338.6 тис. га, надано в користування підприємствам Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства 279,9 тис. га.

Основними лісокористувачами лісового фонду Черкаської області на сьогодні є державні підприємства Державного агентства лісових ресурсів України (82,6%). Є також комунальні лісогосподарські підприємства, які підпорядковані районним радам, та Військове лісництво Міністерства оборони України. Більше 30 тис. га лісів знаходяться на землях запасу.

Питома вага вкритих лісом земель по Черкаському обласному управлінню лісового та мисливського господарства становить 91,5% від їх загальної площі, а лісових культур – 64% від покритої лісом площі. Середній річний приріст на 1 га покритих лісом земель складає 4 кбм, запас деревини на 1 га вкритої лісом площі – 250 кбм. Середній розмір лісокористування з 1 га становить 2,7 кбм деревини (близько 65% річного приросту). Таким чином, користування лісами на Черкащині є невиснажливим. Його обсяги в лісах, підпорядкованих обласному управлінню, нині менші за розрахункову лісосіку, що свідчить про екологічну збалансованість лісокористування.3
Ліси державних підприємств обласного управління розподілені залежно від виконуваних ними функцій на наступні категорії:

1) ліси природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення – 15,7 тис. га;

2) рекреаційно-оздоровчі ліси – 73,2 тис. га;

3) захисні ліси – 111,1 тис. га;

4) експлуатаційні ліси – 79,3 тис. га

В залежності від вікової групи ліси розподіляються на молодняки (37,6 тис. га), середньовікові (135,8 тис. га), пристигаючі (37,5 тис. га), стиглі та перестиглі (44,8 тис. га).

На території лісового фонду обласного управління існує 132 заповідні об’єкти (заказники, пам’ятки природи, парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва, заповідні урочища), які займають площу понад 13 тис. га.

В області розташований один з найвідоміших у нашій країні пристепових борів – Черкаський. Це найбільший в Україні острівний масив соснового лісу, який природно виник і зберігся до наших днів на південному кордоні ареалу сосни звичайної. Площа бору – 28488 га, це майже 80% загальної площі ДП «Черкаське лісове господарство», до складу якого він входить.

На Черкащині також знаходиться особлива пам’ятка природи й історії – це унікальний лісовий масив «Холодний Яр», який має історичне та природоохоронне значення. Урочище має площу 6804 га і розташоване на території двох адміністративних районів Черкаської області – Чигиринського та Кам`янського та двох лісництв Державного підприємства «Кам`янське лісове господарство» – Креселецького та Грушківського. Лісовий фонд урочища Холодний Яр представлений переважно високопродуктивними насадженнями штучного походження. За кількістю унікальних археологічних, історичних, наукових об`єктів, а їх тут налічується понад 150 найменувань, Холодний Яр займає перше місце в Україні.

Багата Черкащина і на дерева – пам’ятки природи. Це особливо видатні природні витвори, які охороняються у первозданному вигляді, оскільки мають наукове, культурне й естетичне значення. Серед них, зокрема, дуб Шевченка і сосна Гоголя в селі Прохорівка, дуб Максима Залізняка поблизу хутора Буда та ряд інших. Диво Черкащини – поєднання вільхи та дуба звичайного, які зрослися стовбурами і мають висоту понад 20 метрів.

Враховуючи важливість завдань з охорони навколишнього природного середовища і поліпшення економічного стану регіону, лісам Черкаської області належить одне з провідних місць. Успішна реалізація поставлених завдань вимагає від підприємств лісового господарства раціонального поєднання господарських і природоохоронних заходів.

Управління лісовим господарством у лісах Державного агентства лісових ресурсів України на території Черкаської області здійснює Черкаське обласне управління лісового та мисливського господарства. У Черкаській області функціонують 10 державних лісогосподарських підприємств, що мають права окремих юридичних осіб.