ОХОРОНА І ЗАХИСТ ЛІСІВ

    

1Глобальні кліматичні зміни, стихійні явища, значний антропогенний вплив на лісові екосистеми знижують біологічну стійкість деревостанів – як природного походження, так і штучно створених. Внаслідок чинників негативного впливу зменшується приріст деревини, відбувається ослаблення та всихання як окремих дерев, так і цілих ділянок лісу на значних площах.

Під впливом глобальних змін клімату створюються сприятливі умови для виникнення спалахів масового розмноження шкідників лісу та розповсюдження в насадженнях нових осередків шкідників і хвороб.

2Для контролю за санітарним та лісопатологічним станом насаджень в лісах обласного управління щорічно проводяться поточні та рекогносцирувальні обстеження на площі понад 65 тис. га. В осередках шкідників для визначення необхідності проведення винищувальних заходів здійснюються детальні обстеження та обліки зимуючого запасу.

В лісах Черкаської області в різні роки діяли осередки небезпечних хвоє- та листогризучих шкідників – соснового шовкопряда, рудого та звичайного соснових пильщиків, соснового п’ядуна, соснової совки, раннєвесняного комплексу листогризів, непарного та дубового похідного шовкопрядів. При необхідності в осередках проводились винищувальні заходи з використанням як хімічних, так і біологічних препаратів. Роботи проводились авіаційним та наземними методами. Хімічна обробка осередків шкідників здійснюється з використанням власного аерозольного генератора ГАРД.

В соснових насадженнях лісгоспів правобережжя Дніпра (Черкаський, Канівський, Смілянський, Корсунь-Шевченківський) спостерігається прогресуюче ураження дерев омелою австрійською, що призводить до значного погіршення санітарного стану насаджень.

3Для захисту лісів від пожеж в лісгоспах функціонують 26 лісових пожежних станцій, 31 пожежний автомобіль та інша спеціалізована техніка (пожежні трактори, модулі). В лісництвах сформовані пункти накопичення пожежного інвентарю на випадок гасіння великих лісових пожеж (лопати, граблі, сокири, відра, ранцеві вогнегасники, мотопомпи). В 5-ти лісгоспах, в яких переважають хвойні насадження, функціонують 13 телевізійних систем спостереження.

Забезпечено дієвий радіозв’язок як між лісгоспами та управлінням, так і з пожежними автомашинами. Всі пожежні автомобілі та патрульні авто обладнані системами GPS-контролю. В сукупності із запровадженою системою діють електронні карти, за допомогою яких черговий по управлінню або лісгоспу може прослідкувати в будь-який час місцезнаходження техніки і швидко її залучити у випадку потреби.

При високому класі пожежної небезпеки в лісових господарствах здійснюється цілодобове чергування. Протипожежні заходи дозволяють своєчасно виявити та ліквідувати лісові пожежі, що виникають, і цим значно скоротити збитки від них.

ПОЖЕЖІ