НА РІВНЕНЩИНІ РАДИЛИСЯ, ЯК ВРЯТУВАТИ ЛІСИ ВІД ВСИХАННЯ

      Коментарі Вимкнено до НА РІВНЕНЩИНІ РАДИЛИСЯ, ЯК ВРЯТУВАТИ ЛІСИ ВІД ВСИХАННЯ

3 серпня 2017 року у Рівненській області відбулася виїзна нарада Державного агентства лісових ресурсів з метою обговорення причин та наслідків масового всихання соснових насаджень на Поліссі та необхідності здійснення в них санітарно-оздоровчих заходів.

20620796_1076842205785101_378737035851144233_n

У заході взяли участь близько 100 осіб, серед яких заступник Міністра екології та природних ресурсів України Василь Полуйко, заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар, представники Міністерства лісового господарства Республіки Білорусь, лісівники з поліських областей України, представники лісозахисних підприємств, науковці, громадські експерти та інші.

Фахівці наочно ознайомили всіх присутніх з місцями масового всихання соснових насаджень, пошкодженим короїдом, перебуваючи безпосередньо в лісових масивах Сарненського лісгоспу.

Як було зазначено на нараді, за перше півріччя 2017 року площа всихання насаджень у лісах, підпорядкованих Державному агентству лісових ресурсів, становить 331,3 тис. га. Найбільше всихання поширюється на сосну (майже 142 тис. га), ялину (майже 26 тис. га), дуб (майже 100 тис. га). Відмічається значне зростання площ всихання ялини в Українських Карпатах (Львівська обл. – 16,2 тис. га, Івано-Франківська – майже 5 тис. га, Закарпатська – 1,5 тис. га,  Чернівецька – 1,4 тис. га), соснових і дубових насаджень у Кіровоградській області (дуб – 40,3 тис. га, сосна – 3,4 тис. га), Волинській (сосна – 36,8 тис. га, дуб – 2,6 тис. га), Черкаській (сосна – 10,4 тис. га, дуб – 9,4 тис. га), Житомирській (сосна – майже 13 тис. га, дуб – майже 2 тис. га), Чернігівській (сосна – 14,3 тис. га, дуб – 1,6 тис. га) та інших областях.

Виходячи із міжнародного досвіду впровадження системи заходів профілактики, локалізації та оздоровлення лісових насаджень, а також методологічних розробок Поліського філіалу Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації, встановлено, що єдиним по суті, безальтернативним методом попередження масового поширення агресивних видів шкідників і хвороб на цьому етапі є проведення санітарних рубань, спрямованих на оперативне видалення всіх осередків ураження та подальше відновлення зрубів більш стійкими деревостанами.

20526287_1076842209118434_2121361851689077841_n

Як зазначали фахівці під час наради, своєчасне проведення заходів з поліпшення санітарного стану в ослаблених і пошкоджених хворобами та стихіями лісах дозволяє запобігати втраті десятків мільйонів кубічних метрів деревини та не допускати безповоротних екологічних і економічних втрат.

На відміну від інших європейських країн, на сьогодні низка норм законодавчих та правових актів України не дає можливості працівникам лісового господарства оперативно здійснювати заходи контролю та локалізації  осередків масового розмноження шкідників і хвороб, що завдає значних екологічних і економічних збитків лісогосподарським підприємствам та зменшує надходження до місцевих бюджетів. Відсутність своєчасного реагування може призвести до повної втрати лісових масивів та екологічної катастрофи.

Розуміючи, з одного боку, занепокоєння суспільства щодо можливих зловживань під час проведення суцільних санітарних рубок, а з другого боку, гостру необхідність у здійснені санітарно-оздоровчих заходів у лісах, Держлісагентство розробило нові Санітарні правила у лісах України. Нова редакція Санітарних правил у лісах України була прийнята 26 жовтня 2016 року на засіданні Уряду.

Можна спостерігати суттєве зменшення зловживань завдяки запровадженню публічності процесу проведення санітарних рубок, інформування громадськості про плани здійснення санітарно-оздоровчих заходів. Об’єм суцільних санітарних рубок, за рахунок значного обмеження їх проведення, а в деяких видах лісів і повної заборони, у І півріччі 2017 року склав майже 3,5 тис. га, що на 40% менше, ніж за аналогічний період минулого року (у І півріччі 2016 – майже 8,6 тис. га).

Однак, проаналізувавши санітарний стан у лісах за перше півріччя 2017 року (період, коли лісгоспи працювали за новими Санітарними правилами), було відзначено суттєве погіршення санітарного стану лісів, масове всихання та поширення шкідників. Оформлення дозвільної документації на проведення санітарно-оздоровчого заходу з додержанням усіх вимог нормативних актів з ведення лісового господарства, займає тривалий час, що не дозволяє своєчасно оздоровити насадження і запобігти поширенню осередку деградації деревостану.

За словами заступника Голови Держлісагентства Володимира Бондаря, необхідно напрацювати обґрунтовані пропозиції щодо внесення змін до нормативних актів з ведення лісового господарства, у тому числі і до Санітарних правил в лісах України, стосовно забезпечення виконання санітарними рубками своєї основної мети – оздоровлення насадження, а не прибирання мертвої деревини вслід за поширенням осередків шкідників і хвороб.

Тому, найближчим часом буде створена робоча група за участю наукових спеціалістів лісової галузі, представників обласних управлінь лісового і мисливського господарства, лісозахисних підприємств, громадських екологічних організацій для удосконалення галузевих нормативних актів і методичних рекомендацій для попередження деградації та масового всихання лісових насаджень.

За матеріалами: dklg.kmu.gov.ua

Черкаське обласне управління
лісового та мисливського господарства