ЦЕ РОБОТА НЕ ОДНОГО МІСЯЦЯ – ЧЕРКАСЬКІ ЛІСІВНИКИ ЛІКВІДОВУЮТЬ НАСЛІДКИ НЕГОДИ

      Коментарі Вимкнено до ЦЕ РОБОТА НЕ ОДНОГО МІСЯЦЯ – ЧЕРКАСЬКІ ЛІСІВНИКИ ЛІКВІДОВУЮТЬ НАСЛІДКИ НЕГОДИ

Наслідки січневого сніголаму та снігопаду, який пройшов Черкащиною на Водохреща, область ще пам’ятатиме довго. Тож варто говорити й про те, що неможливо  швидко ліквідувати наслідки тієї негоди у лісових насадженнях, які досить сильно постраждали, адже йдеться про тисячі гектарів пошкодженого лісу та про десятки тисяч кубометрів поваленої, потрощеної деревини.

DSC_2387

Черкаський лісгосп чи не найбільше постраждав від негоди, адже Черкаський район має найвищу лісистість в області – 37%, і переважна більшість лісів – соснові. Саме їх нещадно понівечив сніголам.

DSC_2361

Для того, щоб продемонструвати громадськості масштаби пошкодженого лісу, в тому числі попід траси, дороги, лінії електропередач, показати роботу, яка триває і ще триватиме не один місяць, на базі Черкаського лісгоспу був проведений прес-тур для журналістів обласних ЗМІ. Щоб розповісти про проблему різнобічно, на захід були запрошені  екологи, представників ПАТ “Черкасиобленерго”, Служби автомобільних доріг в області, представники районної влади та органів місцевого самоврядування.

DSC_2388

Директор Черкаського лісгоспу Андрій Пустовіт розповів, які заходи здійснюють у лісгоспі для усунення наслідків сніголаму, і для попередження виникнення таких ситуацій у майбутньому.

DSC_2333

– Наразі розпочато роботу з прибирання небезпечних та потенційно небезпечних дерев попід дороги (нахилених, надламаних, з пошкодженою кореневою системою) – зазначає Андрій Пустовіт. – Попереду ще багато спільної роботи з іншими службами по розширенню доріг, по розчищенню ліній електропередач. Наголошу, що тільки за два дні негоди на дорогах Черкаси-Канів,  Черкаси-Геронимівка,  Дахнівка-Геронимівка, Черкаси-Руська Поляна, напрямках на Свидівок, Тубільці, Ірдинь було прибрано 1070 повалених дерев. Так не повинно бути. Це просто велике щастя, що в ті дні жодна людина не постраждала, тож ми не повинні випробовувати долю й надалі, й маємо зробити все, щоб уникнути подібних ситуацій в майбутньому. А по лісових насадженнях ці об’єми значно більші і вимірюються в десятках тисяч кубометрів. У Черкаському лісгоспі найбільше постраждали Дахнівське і Свидівське лісництва – пошкодження дерев виявили на 1,5 тис. гектарів. Тож розроблення наслідків сніголаму – це робота не одного місяця, адже потрібно на це отримати всі дозвільні документи, і громада до цього має поставитися з розумінням.

DSC_2358

Заступник начальника з ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг Служби автомобільних доріг у Черкаській області Геннадій Андрєєв зазначив, що згідно встановлених нормативів дерева не повинні зростати попід дорогами від кромки проїзної частини на відстані 8,25 – 14 метрів, залежно від категорії дороги (ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху, автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди»). Ці нормативи у нас  не дотримуються, бо в такому разі попід дороги потрібно зрізати дуже багато лісу. Проте саме дотримання таких норм дозволить забезпечити безпеку руху. Тож після цієї негоди першочергово необхідно прибрати усі небезпечні та понищені дерева попід дороги й працювати над дотриманням встановлених дорожніх нормативів.

Про те, що попід дороги, ЛЕП необхідно вирізати лісові насадження, наголошує й сільський голова Свидівка Світлана Вовк.

DSC_2367

– На дорогах до села було повалено сотні дерев, які  блокували життєдіяльність місцевих мешканців – розповідає Світлана Вовк. – Те ж саме з лініями електропередач. Ми тиждень були без світла. Тому вже звернулися з листами у необхідні служби, в тому числі й до лісівників, щоб уникнути подібних ситуацій надалі. Люди наші бачать, що це стихійне лихо, тож до рубок лісу ставляться з розумінням.

Володимир Заврін, технічний директор ПАТ «Черкасиобленерго»  зауважив, що для безперебійного електропостачання повинні бути справними, в хорошому технічному стані та розчищені від дерев охоронні зони ліній електропередач.

DSC_2380

– Під час негоди найбільше постраждали лінії електропередач у Черкаському районі ­– зазначає Володимир Заврін. – Головна причина цього – дерева, що росли в охоронних зонах ЛЕП і при падінні пошкодили дроти. Довгий час необхідні роботи з розчистки охоронних зон через брак фінансування не виконувалися в повному об’ємі. Питання розчищення ліній електропередач в лісах від дерев маємо вирішувати спільно з лісівниками.

Начальник відділу екологічного контролю природно-заповідного фонду, рослинного та тваринного світу Державної екологічної інспекції у Черкаській області Сергій Дишлюк також прокоментував наслідки негоди:

DSC_2396

– Відповідно до Санітарних правил в лісах України на рубки у цих насадженнях будуть виписані лісорубні квитки. З нашого боку буде здійснюватися контроль за цими рубками. Дерева пошкоджені до ступеня припинення росту, тому вони вже не відновляться, їх необхідно зрізати.

DSC_234827901691_1667748503321953_1603594541_oDSC_2399DSC_2364DSC_2375DSC_2376DSC_2379DSC_2389DSC_2402DSC_2336

Черкаське обласне управління 
лісового та мисливського господарства