ПАРЛАМЕНТСЬКИЙ КОМІТЕТ З ПИТАНЬ АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ЗЕМЕЛЬНИХ ВІДНОСИН РОЗГЛЯНУВ СТРАТЕГІЮ РЕФОРМУВАННЯ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ

      Коментарі Вимкнено до ПАРЛАМЕНТСЬКИЙ КОМІТЕТ З ПИТАНЬ АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ЗЕМЕЛЬНИХ ВІДНОСИН РОЗГЛЯНУВ СТРАТЕГІЮ РЕФОРМУВАННЯ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ

6 грудня 2017 року. Національний університет біоресурсів і природокористування України вже давно став майданчиком, де відбуваються фахові дискусії, обмінюються думками і приймають важливі державні рішення. Можливо, дух академізму і той темп оновлення, який демонструє університет останні три роки, сприяють консолідації позицій науковців, фахівців, політиків і чиновників. Ось і сьогодні, вчергове, виїзне засідання Комітету з питань аграрної політики і земельних відносин Верховної Ради України відбулося в НУБіП. А тема, яка зібрала народних депутатів України, стратегічна – реформування лісового господарства.

dsc_0712_0

Необхідність сьогоднішнього зібрання викликана cхвалена 15 листопада 2017 року Кабінетом Міністрів України Стратегія реформування лісового господарства України на період до 2022 року, зазначив керівник Комітету Олександр Бакуменко. Один з лейтмотивів документу – створення нового суб’єкту господарювання в галузі лісового господарства. І головна задача засідання: почути думку практиків, професіоналів, науковців і громадськості щодо цього документу і перспектив розвитку галузі загалом.

Участь у засіданні взяв начальник Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Дзюбенко.

Перш, ніж почати дискусію від імені Комітету Олександр Бакуменко подякував колективу університету за фахову підтримку законодавчої роботи і надану можливість проводити засідання на базі НУБіП. У свою чергу ректор Станіслав Ніколаєнко відмітив системну підтримку університету народних депутатів України, серед яких чимало випускників нашої alma mater. Очільник вишу запевнив присутніх у виключно державницькій позиції вчених, які долучилися до розробки Указу Президента Петра Порошенка «Про додаткові заходи щодо розвитку лісового господарства, раціонального природокористування та збереження об’єктів природно-заповідного фонду», а також вносили свої пропозиції до проекту урядової Стратегії. І надалі, зазначив ректор, ми готові вносити ідеї та брати участь у реформуванні галузі. Разом з тим, Станіслав Ніколаєнко акцентував увагу народних депутатів України на проблемах кадрового забезпечення – не тільки лісового комплексу, а й взагалі сільського господарства. Цього року лише близько 40% молоді з села змогли скористатися правом отримувати вищу освіту за кошти держави. Одна з причин цього – вкрай недосконалі правила прийому до вишів. Друга проблема, яка турбує освітянську громаду – передача фінансування технікумів і коледжів на місцеві бюджети, що може призвести до руйнації ступеневої освіти, знищення професійної підготовки. Третє, звертаючись до членів Комітету наголосив ректор Станіслав Ніколаєнко, – необхідний , в тому числі і депутатський, контроль за виконанням законодавства щодо обсягів державного замовлення.

dsc_0737

Далі за програмою засідання слово взяла випускниця університету, заступник міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофімцева. Вона підтримала тезу про недопущення кадрового голоду і, особливо, в лісівничому секторі. Що ж до Стратегії, то на її думку, сама поява такого документу є каталізатором дискусії і запуску реформи. Текст містить ряд технічних інновацій, а її реалізація передбачає вирішення одного з головних завдань: відокремлення функцій нагляду від господарювання. В той же час Стратегія не містить положень про ліквідацію чи скорочення лісгоспів та працівників. На що заперечили народний депутат Валерій Давиденко і заступник голови Держлісагентства Володимир Бондар: створення нового суб’єкту господарювання як раз і передбачає в тому числі і виключення держлісгоспів з переліку підприємств, приватизація яких заборонена, що в подальшому призведе до їх приватизації і закриття. Представник галузевої профспілки Василь Клишняк зауважив, що при проведенні реформи в центр змін потрібно ставити людину і її благополуччя, зважати на соціальний аспект. Директор ННІ лісового та садово-паркового господарства Петро Лакида наголосив на специфіці України: у нас є п’ять лісових зон. І тому проста реалізація досвіду інших країн не принесе успіху. Безумовно потрібно розділити функції нагляду і господарювання, але не знищуючи галузі. Академік Юрій Туниця закликав звернутися до досвіду функціонування лісових комбінатів, які забезпечували глибинну переробку деревини, давали робочі місця і навіть забезпечували соціальну сферу регіону.

Участь в обговоренні взяли народні депутати України Леонід Козаченко, Андрій Кіт, Микола Люшняк, Іван Мірошніченко, Федір Негой, Валерій Давиденко, керівники обласних лісгоспів і представники громадськості, які в цілому підтримали необхідність реформування галузі.

dsc_0735_0

Підсумки засідання підбив керівник Комітету Олександр Бакуменко. Перше – Комітет однозначно опікуватиметься проблемами галузі та намагатиметься їх вирішити, а для цього потрібен діалог саме з практиками, працівниками лісового господарства, адже краще за них ніхто не володіє ситуацією. Друге – народні депутати-члени Комітету погодилися голосувати за бюджет 2018 року лише в разі передбачення фінансування на потреби лісівників Півдня і Сходу України. Третє – підняти питання перед коаліцією і Кабінетом Міністрів України щодо призначення керівників Міністерства аграрної політики і продовольства та Держлісагентства України. І останнє – в січні 2018 році на базі ліснитцва Львівщини провести виїзне засідання Комітету за участі представників уряду, на якому обговорити концепцію реформування і розвитку лісової галузі, які до того часу мають розробити практики за участі науковців і громадськості.

За матеріалами: nubip.edu.ua

Черкаське обласне управління
лісового та мисливського господарства